Czy warto montować panele fotowoltaiczne samemu?

Kategorie

Ostatnie artykuły

Zamów instalatora

Jeżeli jest zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania to naciśnij przycisk i wybierz wygodny sposób kontaktu.

29

maj '22

Solar power plant engineer makes a visual inspection of solar panels

Panele fotowoltaiczne to świetny sposób na generowanie energii elektrycznej dla Twojego domu. Jednak ich instalacja wymaga również dużo czasu i wysiłku. Urządzenia mogą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, ale mogą nie być warte nakładu pracy, jaki jest potrzebny do samodzielnego ich zainstalowania. Pytanie brzmi jednak, czy bez specjalistycznej wiedzy samodzielne zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Czy montaż paneli fotowoltaicznych samodzielnie jest opłacalny?

Koszt instalacji paneli słonecznych jest wysoki, a sam proces jest czasochłonny. Dobrym pomysłem może być zainstalowanie paneli słonecznych w domu lub biurze, ale ważne jest, aby przeprowadzić rozeznanie przed dokonaniem inwestycji. Często jesteśmy pytani, czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne na swoim dachu. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na odpowiedź na to pytanie, więc przyjrzyjmy się im bliżej. Najpierw rozważmy koszt instalacji paneli słonecznych na własnym dachu. Koszt instalacji różni się w zależności od miejsca zamieszkania i czasu dostępnego na instalację. Na przykład, jeśli mieszkasz w obszarze o niskim nasłonecznieniu, będzie to dla Ciebie mniej opłacalne. 

Panele fotowoltaiczne to świetny sposób na generowanie własnej energii i oszczędzanie pieniędzy. Są łatwe w instalacji i wymagają niewielkiej konserwacji. Jednak jednostkowy koszt zakupu instalacji może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Z drugiej strony, jeśli planujesz samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą sprawić, że będzie to dla Ciebie mniej korzystna opcja i w ostatecznym rozrachunku okaże się, że samodzielnie montowanie paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie droższe, aniżeli skorzystanie z pomocy specjalistów.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych vs. montaż paneli fotowoltaicznych przez specjalistów

Warto mieć na uwadze fakt, że samodzielnie, źle wykonany montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny ze względu na wysokie ryzyko jej niewłaściwego działania i obniżonej wydajności. Panele fotowoltaiczne, które najczęściej służą do samodzielnego montażu są produktami używanymi lub urządzeniami niskiej jakości. Najczęściej zatem wiąże się z niższym kosztem nawet o 30%. Jednak sam jednostkowy koszt stworzenia instalacji nie powinien być dla nas wyznacznikiem. Najważniejsze bowiem pozostają możliwość wygenerowania energii i żywotność paneli fotowoltaicznych.

Potrzebujesz wsparcia w kompleksowej realizacji Twojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

Tagi :

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest