Czy warto myć panele fotowoltaiczne?

Zamów instalatora

Jeżeli jest zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania to naciśnij przycisk i wybierz wygodny sposób kontaktu.

30

maj '22

Workman cleaning solar panels

Myć albo nie myć, oto jest pytanie. Jak ważne jest mycie paneli? Z pewnością to pytanie zadaje sobie każdy bez wyjątku właściciel elektrowni słonecznej. Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że warstwa pyłu wcale nie stanowi bariery dla światła słonecznego, a stacja słoneczna nadal generuje wszystko tak, jak nowa. Właściwie tak nie jest.

Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym znajdują się panele, w pobliżu dróg, po których przejeżdża duża liczba samochodów, pola, na którym prowadzona jest działalność rolnicza, zakładów produkcyjnych, w których stale występuje kurz (z reguły tutaj padają prawie wszystkie branże). Najmniej podatne na kumulację kurzu są miejsca w pobliżu zbiorników wodnych, ale nawet wtedy nie zawsze.

Serwis paneli fotowoltaicznych Poznań i okolice

Można by pomyśleć, że deszcze wystarczą, aby zmyć kurz i brud z fotomodułów, ale żeby temu zaprzeczyć, można spróbować przetrzeć panel następnego dnia po deszczu – zrozumiesz, że nadal są tak samo brudne. Od drobnej mżawki kurz tylko lepiej „przybija” do panelu i jest trudniejszy do umycia w przyszłości. Tylko wielka ulewa może częściowo zmyć główny brud, ale pamiętaj, kiedy była ostatnia. Dodatkowo sam deszcz nie wystarczy do umycia paneli – trzeba je myć specjalnymi szczotkami, które nie uszkadzają szyby ochronnej i ramy fotomodułu.

Straty w wytwarzaniu elektrowni słonecznej mogą sięgać od 5 do 15% rocznie, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Spójrzmy na przykład na małej stacji z niewielkim zanieczyszczeniem. Dla uproszczenia obliczeń weźmy stację słoneczną o mocy 50 kW i 10% strat generacji. Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 50kW rocznie generuje odpowiednio 50 000-55 000 kWh rocznie, 10% tej ilości będzie stanowić 5000 kWh rocznie strat. Przy taryfie 0,65 zł za kWh ilość utraconej generacji wyniesie ponad 3000 zł. Dużo lub trochę zależy od Ciebie.

Mycie paneli fotowoltaicznych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Gdyby nie jedno „ALE”. Oprócz zanieczyszczenia pyłem występują ptasie odchody i inne podobne zanieczyszczenia. Tego rodzaju zanieczyszczenie prowadzi nie tylko do strat generacji, ale istnieje również możliwość nieodwracalnego uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych, które na zawsze zmniejszają ogólną generację jednego fotomodułu, a po nim całego łańcucha paneli, w który jest on włączony . Opisujemy to szerzej w innym artykule, ale w skrócie tego rodzaju zanieczyszczenia prowadzą do miejscowego przegrzania ogniw, co może pogorszyć pracę panelu jako całości i nie jest to awaria w ramach gwarancji. Dlatego zalecamy regularne czyszczenie paneli – wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Nasza firma oferuje  mycie paneli fotowoltaicznych na profesjonalnym sprzęcie specjalistycznym, a Państwo mogą być pewni jakości świadczonych usług.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych, to skontaktuj się z nami!

Tagi :

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest